«Батьки-засновники»: історична місія України за версією Костомарова

«Батьки-засновники»: історична місія України за версією Костомарова

28 бер. 2024

Герой десятого випуску подкасту Українського Радіо «Батьки-засновники» — учасник гуртка харківських романтиків, співзасновник та ідеолог Кирило-Мефодіївського товариства й автор одного з найоригінальніших філософсько-релігійних трактатів XIX сторіччя — «Закону Божого», або «Книги буття українського народу» Микола Костомаров. Ведучі проєкту Наталія Соколенко та Сергій Стуканов досліджують у чому, за його версією, полягає історична місія України. Слухайте подкаст за посиланням.

Проєкт «Батьки-засновники» виходить щосереди о 22:05 в ефірі Українського Радіо, на ютуб-каналі Українського Радіо та подкаст-платформах, щочетверга о 22:45 на усіх місцевих каналах Суспільного (Суспільне Львів, Суспільне Харків, Суспільне Черкаси тощо) та щосуботи о 9:05 на каналі Суспільне Культура.

Читайте також: На Суспільному покажуть документальний фільм «Русифікація в стилі поп»

Блискучий історик і викладач, чиї лекції неодмінно завершувалися оваціями, уродженець Слобожанщини — українсько-російського пограниччя, Микола Костомаров змалку збагнув засадничу відмінність між українцями та росіянами. Й, по суті, протягом всього свого життя — зокрема у праці «Дві руські народності» — прагнув із наукового погляду довести окремішність українців, відрубність історії України та її культури.

Історикиня Ольга Гончар

Гостя випуску — старша наукова співробітниця Інституту історії України Національної академії наук, кандидатка історичних наук Ольга Гончар. З ведучими Наталією Соколенко та Сергієм Стукановим говорять про долю Костомарова, особливість українського народу та чим він відрізняється від сусідніх народів — поляків та росіян. А ще про те, який політичний устрій тогочасної Східної Європи найбільше відповідає інтересам слов’янських народів.

Цей випуск завершує перший сезон подкасту «Батьки-засновники». Проєкт викликав бурхливу реакцію, відгуки й зацікавленість слухачів та глядачів, відмічають ведучі. А ще, кажуть, самі щораз відкривають нові персоналії, сторінки життя героїв випуску й нові віхи історії України.

Ведучий Сергій Стуканов, історикиня Ольга Гончар та ведуча Наталія Соколенко

«Я не очікувала настільки теплих емоційних відгуків. Багато пишуть про те, що проєкт потрібний не тільки для дітей і молоді, але й для дорослих. Ми тільки в процесі зрозуміли, наскільки важливо те, що ми робимо. І другий висновок — у нас, виявляється, є так багато крутих істориків, які все своє життя присвячують саме дослідженню батьків-засновників, спеціалізуються виключно на них. Вони просто горять цим. Половина істориків, з якими ми спілкуємося, стали для нас абсолютним відкриттям», — коментує Наталія Соколенко.

Частина випусків подкасту розповідає про одного визначного українця чи українку, а в деяких випусках ідеться одразу про кількох. Однак це лише невелика частина галереї видатних імен — найвідоміші мислителі й діячі та їхні праці, про які розповідають ведучі разом з українськими істориками. Насправді ж і важливих персоналій, і творів значно більше.

Перший сезон розповідає про ключові постаті, які вплинули на формування української ідеї з часів Русі до початку XIX сторіччя, тобто періоду національного відродження.

«Проєкт має свого глядача й слухача. Віднедавна також почав виходити в ефірі телеканалів Суспільного. Мені видається, подкаст справді досягнув тієї мети, яку ми ставили — створити для українців серію матеріалів, що будуть розповідати про найвизначніші не стільки сторінки історії, скільки постаті, або мало знані твори, пов’язані з формуванням української ідеї, — каже Сергій Стуканов. — Про багатьох із них люди й не чули. Напевно, через вади нашої шкільної освіти й тривалі зусилля росії із замовчування видатних творів, які формують ідею окремішності України, й спростовували всілякі ідеї про "один народ". 

Ми дійшли до початку XIX сторіччя, пройшлися по різних сторінках української історії й спробували підсвітити зусилля інтелектуалів, які формували візію можливості існування Української держави як окремого політичного суспільного юридичного явища».

Читайте також: Проєкт «Батьки-засновники» дивіться в ефірі місцевих каналів Суспільного

Другий сезон проєкту «Батьки-засновники» присвятять постатям епохи романтизму, середини XIX сторіччя. Ведучі розглядатимуть відомих і не відомих широкому загалу діячів з погляду їхнього життя у складі двох імперій: про що думали і як почувалися, пишучи свої твори за присутності території України мільйона російських солдатів. Розпочати планують із розповіді про Тараса Шевченка.

Наталія Соколенко

«Як батько-засновник, Шевченко висунув національну ідею, що потрібно вибудувати нашу історичну перспективу в минуле. Його діяльність призвела до Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки й до Соборності. Він мислив, як соборний діяч. "Схід і Захід разом" — це почалося від Тараса Шевченка. Хоча на той момент схід і захід України були роз’єднані, були в різних імперіях і комунікації між ними були дуже проблематичними», — розповідає Наталія Соколенко.

В українській історіографії збереглося значно більше відомостей про діячів і твори XIX століття, ніж із попередніх періодів. Для порівняння: якщо в X–XI століттях письменних освічених діячів були десятки, то в ХІХ столітті їх уже тисячі. Збереглося й чимало оригіналів документів, творів і фотографій. 

«Я припускаю, що наступні наші сезони будуть іще інформативнішими, навіть у візуальному плані. До речі, саме за візуальний супровід нам часто дякують у коментарях — подкаст не просто розмова в студії, він доповнюється візуальним контентом, підтвердженням того, про що говоримо. Ми хочемо створити таку галерею постатей, якою зможуть користуватися українці й через п’ять і через 10 років. Сподіваюсь, що проєкт не втратить своєї актуальності й через 20 років», — ділиться Сергій Стуканов.

Сергій Стуканов

До другого сезону увійдуть такі видатні постаті, як Микола Куліш, галицька «Руська трійця»: Вагилевич, Шашкевич, Головацький; Леся Українка, Михайло Драгоманов та інші.  Це люди, які безпосередньо ідентифікували себе українцями й свідомо працювали на розбудову української культури і в перспективі — української нації. У XIX сторіччі значною мірою були закладені підвалини української державності, яка на початку XX сторіччя сформувалася в Українську Народну Республіку, перетривала радянський період і врешті стала сучасною Україною.

Проєкт «Батьки-засновники» створюється у співпраці з командою діджиталу Суспільного Мовлення.

«Ми завершили роботу над перши сезоном. Подкаст почав виходити в ефірі місцевих телеканалів Суспільного, на каналі Суспільне Культура та в марафоні “Єдині новини”. Дякуємо колегам, що зацікавилися спільним проєктом Українського Радіо та діджитал-команди Суспільного, — ділиться оператор-постановник проєкту Олексій Мацкевич. — Ми маємо багато відгуків від слухачів і глядачів. Працюємо над розвитком відеоформату. Але зміст практично не зміниться — будемо продовжувати знайомити з українськими історичними постатями, які вплинули на формування нашої держави».

– Пропонуємо послухати попередні випуски подкасту –

Перший випуск подкасту «Батьки-засновники» розповідає про те, як сформувалась українська нація та хто на це впливав. Ведучі досліджують хто ж формував ідею української держави, починаючи з часів Київської Русі та до XX століття, розпаду Радянського Союзу та проголошення Незалежності України. Слухайте випуск за посиланням

У другому випуску подкасту «Батьки-зсновники» автори досліджують знакові писемні пам’ятки княжої доби та їхніх творців і з’ясовують, хто ж сформував ідею України-Русі та якою Ярослав Мудрий і Володимир Мономах уявляли та будували Русь. Як ця держава зʼявилась? Слухайте випуск за посиланням.

У третьому випуску подкасту «Батьки-засновники» розповідає про те, як українські князі й шляхта билися за свою ідентичність в Речі Посполитій. Ведучі аналізують світогляд української шляхти і звертаються до державотворчої думки її ключових представників — філософа Станіслава Оріховського-Роксолана й князя Василя-Костянтина Острозького. Слухайте випуск за посиланням.

У четвертому випуску подкасту «Батьки-засновники»  ведучі розповідають про постать митрополита Київського, Галицького та всієї Русі Петра Могилу, ворога московії та будівничого українських святинь.  Про великого просвітника, будівничого й відроджувача руської спадщини слухайте у випуску за посиланням.

У п’ятому випуску подкасту «Батьки-засновники» ведучі розповідають про шляхтича, непересічного українського політичного діяча та мислителя XVII століття Юрія Немирича. Герой випуску — автор трактату «Роздуми про війну з московитами» та один з ідеологів Гадяцької унії, згідно з якою Україна, а тоді вона називалася Велике князівство Руське, мала на повноправних умовах увійти до оновленої Речі Посполитої й стати плече до плеча поряд із Польщею та Литвою. Слухайте випуск за посиланням.

У шостому випуску подкасту «Батьки-засновники» ведучі розповідають про життя літописців та найважливіші ідеї, закладені у твори полтавського писаря Самійла Величка, гадяцького полковника Григорія Граб’янки та ніжинського сотника Романа Ракушки-Романовського. В козацьких літописах описана хронікерами славетна доба постання Української держави — Війська Запорозького, коли козакам довелося відстоювати державність у змаганні супроти Польщі, Московії та Оттоманської Порти. Слухайте випуск за посиланням.

Сьомий випуск подкасту «Батьки-засновники» розповідає про поразку Мазепи й те, як козаки лобіювали інтереси України в Європі. Ведучі аналізують, яку роль відіграла знаменита Конституція Пилипа Орлика та який устрій козацької України вона узасаднювала. Ким був Григорій Орлик і яким чином йому вдалося зробити шалену дипломатичну кар’єру при дворі французького короля Людовіка XV слухайте за посиланням.

У восьмому випуску подкасту «Батьки-засновники» ведучі намагаються знайти автора «Історії Русів». Ця праця написана на рубежі XVIII–ХІХ сторіч. Жодна інша книга з історії не мала такого потужного впливу на учасників українського національного руху середини ХІХ ст., як «Історія Русів», вона надихала й Тараса Шевченка, й  кирило-мефодіївців, й інших будителів. Слухайте випуск за посиланням.

Дев’ятий випуск подкасту «Батьки-засновники» розповідає про основоположника сучасної української літератури, письменника Івана Котляревського. Він написав «Енеїду» в жартівливій формі народною українською мовою. Дослідники відзначають, це дало змогу українському народу говорити самому за себе й значно вплинуло на розвиток не тільки української мови й літератури. У програмі підіймаються питання й щодо того, що ж спонукало Котляревського перекласти українською мовою Вергілієву «Енеїду» й чому він обрав саме сатиричний жанр травестії. Слухайте випуск за посиланням.

Бекстейдж відеоподкасту Українського Радіо «Батьки-засновники» — в альбомі нашої фейсбук-сторінки.

Українське Радіо — найбільша FM-мережа та найпопулярніше розмовне радіо України, флагманський канал Національної суспільної телерадіокомпанії України. У Києві мовить на частоті 105 FM. З усіма частотами Українського Радіо та лінками на соцмережі Суспільного в регіонах можна ознайомитися за посиланнямУкраїнське Радіо також можна слухати в мобільному застосунку suspilne.radio, на сайті ukr.radio та в мобільному застосунку «Дія».

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб дізнаватися про головні проєкти та події на Суспільному.