«Миколаїв україномовний: сподівання і реальність» — інформаційний марафон на всіх платформах Суспільного Миколаєва

«Миколаїв україномовний: сподівання і реальність» — інформаційний марафон на всіх платформах Суспільного Миколаєва

9 лис. 2021

9 листопада в День української писемності та мови на Суспільне Миколаїв стартував мультиплатформовий інформаційний марафон «Миколаїв україномовний: сподівання і реальність».

Читайте також: Українське радіо почало FM-мовлення у Вознесенську

Про мову як фактор, що об’єднує, та популяризацію української в Миколаєві журналісти мовника розповідатимуть глядачам телеканалу UA: МИКОЛАЇВ, слухачам Українське радіо Миколаїв, читачам сайту Суспільне | Новини, на сторінці Суспільне Миколаїв у Фейсбуці та інстаграм-сторінці.

«Мультиплатформовий інформаційний марафон ми проводимо орієнтовно раз на два тижні, вибираємо тему, сперечаємось. Цього разу при обговоренні суперечок не було – приурочили його до Дня української писемності та мови. Матеріали цього марафону, як завжди, – на всіх платформах Суспільного мовника Миколаївщини», — каже тимчасово виконувачка обов’язків продюсерки Миколаївської філії Суспільного Галина Щерба.

За її словами, у радіо- і телестудіях Суспільного в Миколаєві ведучі разом з гостями говоритимуть про використання української мови у Миколаєві – місті, яке вважають російськомовним. Експерти поміркують про історичні передумови виникнення такого міфу і явища, про мову як захист від ворожої пропаганди і зброю в інформаційній війні. 

Крім того, до цього дня команда Суспільне Миколаїв підготувала цілий цикл міжпрограмок «Говоримо українською», герої яких діляться власними історіями переходу з російської на українську у побуті. 

У програмі «Радіодень» о 12:15 ведуча Оксана Хмельова з’ясувала, наскільки активно в Миколаєві популяризується українська мова, чому мовне питання до цього часу є предметом політичних спекуляцій та за яких умов мова може стати об’єднуючим фактором українського суспільства. Гості студії: професорка, докторка філологічних наук, завідувачка кафедри української філології та міжкультурної комунікації ЧНУ ім. П. Могили Тетяна Шестопалова та голова ГО «Українське товариство «Просвіта» Миколаївщини, поет, письменник Олександр Мачула

О 17:20 у вечірньому випуску програми «Радіодень» ведуча Галина Самойленко разом з гостями програми доценткою кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО Ольгою Мхитарян та Миколою Матіюком – колишнім директором Миколаївської ЗОШ I III ступенів №1 імені Олега Ольжича розповідатимуть, якою була історія та є ситуація на сьогодні мовного середовища на Миколаївщині, які мовні питання наразі є найбільш актуальними, а також, які фактори можуть сприяти більшій популярності української мови.

О 19:20 у програмі «Сьогодні. Головне» онлайн гості студії — учасник АТО Олександр Терещенко та завідувачка кафедри теорії і методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Галина Гич разом з ведучою програми Тетяною Мілякіною проаналізують, що дає участь у написанні диктанту єдності, які фактори впливають сьогодні на розвиток української мови та яке значення має мова для розвитку суспільства.

Також протягом дня на сайті Суспільне | Новини публікуватимуться статті, присвячені темі марафону. Лінійна продюсерка новин Вікторія Андрушків розповідає, що у Миколаєві до написання Радіодиктанту долучилися десять військових військової частини № 3039 Національної гвардії України.

«Як виявилося, військовослужбовці в/ч 3039 вперше за довгий період доєдналися до написання диктанту, тепер це нова традиція частини. Деякі з військових, востаннє писали диктанти ще в школі, емоції їх переповнювали», — ділиться Вікторія Андрушків

Також з 19 жовтня до 9 листопада в теле- і радіоефірі Суспільне Миколаїв журналісти розказували історії миколаївців та жителів області, які вивчили українську мову в спецпроєкті «Українською — вільно»


«Говорити на такі чутливі теми як мова, завжди непросто. Політики усіх рівнів  впродовж десятиліть використовують мовне питання для підвищення своїх виборчих рейтингів, не піклуючись про наслідки таких інформаційних маніпуляцій. Тож, замість того, щоби  нарешті ми стали сприймати мову як об’єднуючий  фактор української спільноти, ми знову й знову дискутуємо про статус української мови, примусову українізацію та інші питання, які безумовно не мають викликати такі протиріччя в суспільстві на 30-му році Незалежності. Спілкуючись з героями спецпроекту “Українською вільно”, зрозуміла, наскільки глибокий стався перелом в сприйнятті української мови моїми земляками після Революції Гідності і початку російсько-української війни. Для багатьох з них принципово було перестати розмовляти мовою країни-агресора. Я дуже радію, коли чую будь-де у Миколаєві українську мову, це означає: ми змінюємося, ламаємо стереотипи “про російськомовне місто”. Я впевнена, що україномовний Миколаїв, це не мрія, це реальність найближчого майбутнього. І такі марафони, які проводить Суспільне, наближають цю реальність», — зауважує редакторка Українського радіо Миколаїв Оксана Хмельова.   

Усі програми можна буде переглянути у записі на сайті філії та ютуб-каналі філії.

Нагадаємо Суспільне мовлення — це найбільша мережа телерадіоканалів та цифрових платформ в Україні, які незалежні від владних чи бізнесових структур. В Миколаївській області — це телеканал UA: МИКОЛАЇВ і радіо Українське радіо Миколаїв.   

Дивитися і слухати програми й стежити за всіма заходами і випусками новин Миколаївщини можна на сайті Суспільне | Новини, на сторінці Суспільне Миколаїв у Фейсбуці, інстаграм-сторінці та Українському радіо Миколаїв, а також на сайті філії.

Оперативні новини про Миколаївщину шукайте на діджитал-платформах:

Як повідомити новину журналістам Суспільне Миколаїв?