«Відстань» — прем’єра документального проєкту Ірини Цибух на Суспільному

«Відстань» — прем’єра документального проєкту Ірини Цибух на Суспільному

6 чер. 2024

У четвер, 6 червня, о 23:25 в ефірі Першого каналу Суспільного Мовлення відбудеться прем’єра документального проєкту Ірини Цибух «Відстань». Це стрічка про підлітків Донеччини та Луганщини, про побут, тривоги й досягнення у віддалених від мегаполісів місцях. Презентація  «Відстані» мала відбутись 25 лютого 2022 року, але через повномасштабне вторгнення рф показ скасували.

Читайте також: Ніколи не здаватися, — Алла Скорик на CIRCOM Regional Annual Conference

«Немає жодних сумнівів, де саме фільм Іри мав би зʼявитися вперше. Нам би усім хотілося, щоб вона сама презентувала свою роботу, сама розставила акценти, прийшла в студію. Цей показ — найменше, що ми можемо зробити у памʼять про цю її роботу. Важливою, звісно, є і дата — День журналіста, професія, якій Іра так багато присвятила. Неймовірно, скільки така молода людина встигла зробити важливого, залишивши памʼять не просто про себе, а про те, що їй найбільше боліло — війна, несправедливість, Донбас», — прокоментувала Ангеліна Карякіна, радниця голови правління Суспільного.

Ірина Цибух з командою знімала цей проєкт за 3 місяці до початку повномасштабного вторгнення, в жовтні 2021 року. В документальній стрічці зібрано 16 інтерв’ю дітей з історіями про їхнє життя. У цих історіях фіксували думки, емоції і мрії дітей, які живуть у прифронтових громадах і будують плани на майбутнє. Режисером став Сергій Жулін, який вперше поїхав на схід країни. 

«Іра львів’янка, але на Донеччині й Луганщині почувалась, як вдома, і мала якийсь глибинний зв’язок із цим регіоном. Пам’ятаю, як вона в один день після зйомок сказала мені: "Знаєш, інколи у мене таке враження, що в минулому житті я жила на Донбасі й працювала з простими роботягами, — згадує головний режисер регіонального мовлення Суспільного Сергій Жулін. — Зйомки тривали впродовж 10 днів у різних містах і селах: Мар’їнка, Веселе, Покровськ, Золоте, Нью-Йорк. А за кілька місяців почалась повномасштабна війна, і долі дітей змінились миттєво. Точно знаю, що одна з наших героїнь, талановита дівчина Тая з села Нескучне Донецької області, яка вже робила впевнені кроки в літературі, з мамою Мар’яною виїхали в Німеччину. Пригадую, як посадивши Таю з мамою у Львові в автобус до міста Хюкельховен, набрав Іру і поділився. “Думаю, так для них зараз буде краще. Впевнена”, — почув від неї. А за деякий час російські війська знищили практично все село, де мешкала Тая».

Сергій Жулін розповів, що навіть після повномасштабного вторгнення, коли Ірина повернулась у медичний добровольчий батальйон «Госпітальєри», вона продовжувала підтримувати зв’язок із дітьми і їхніми батьками.

«Іра була людиною зі спрагою до свободи і широким люблячим серцем, готовим обійняти кожну дитячу долю, — додає Сергій Жулін. — Вважаю, що слід від Ірини  залишився не тільки в тій колосальній медичній роботі на фронті, а й в цьому проєкті, в житті його героїв, у світогляді тих, до кого Ірина так чи інакше була дотична».

Створення стрічки «Відстань» стало можливим завдяки підтримці, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Окремі думки та твердження, висловлені у фільмі, є авторськими і не обовʼязково відображають погляди USAID та/або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.